Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2016.05.05.)


 

Kiadva: 2016.05.05. 12:00-kor.
Érvényes: 2016.05.12-ig.
Várható frissítés: 2016.05.12. 12:00-kor.

 

Az elmúlt hét időjárása nem kedvezett a szőlő fejlődésének. A hajtások jelenleg 15-20 cm-es hosszúságúak a Borvidék ültetvényeiben. Több helyen fagykár érte a szőlőt, a kis levelek és a fürtkezdemények egy része is károsodott. Elsősorban a mélyebb fekvésű részeken és az északi kitettségű területeken lehet károkat találni.

 

A fagykárt nem szenvedett részeken a levélkék közül előbújó kis fürtkezdemények száma megfelelő, ez alapján kedvező számú fürt várható. A legfontosabb teendő a mostani időszakban mégis az atkák elleni védelem. 


A fiatal hajtásokon sok helyen megjelentek a levélatkák és a gubacsatkák is. A gubacsatkák elleni hatékony védekezésnek ez az utolsó időpontja. Amikor már kialakul a gubacsnál a nemez a fonáki oldalon, akkor már csak szerény hatékonysággal védekezhetünk a kártevő ellen. 

 

A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig. Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben. A kénes permetezés a korai lisztharmat elleni is jó hatású, ezért most több okból is mindenképpen helye van a permetezési programban. Az automata meteorológiai mérőállomásokhoz kapcsolt előrejelző programok "AZ IDEI ÉVBEN LISZTHARMATOS ÉV VÁRHATÓ" előrejelzést adnak. A lisztharmat szaporítóképletei most már fokozatosan aktivizálódnak és május elején elindíthatják az idei évi első fertőzési ciklust, amelynek látható tünetei május 10-körül már megjelenhetnek a leveleken.

 

 

A tarka szőlőmoly folyamatosan rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 46 db-ot fogtak a héten. Ebből a nagy egyedszámból következőleg a molyok közepes-erős kártételére lehet számítani az idei évben. Az első lárvák megjelenése május 10-körül várható. Ezt követően 1 héttel időzítsük a kontakt rovarölő-szeres kezelést a tömeges lárvakelés idejére.

 

Amennyiben nem akarjuk, hogy a lárvák kelése megkezdődjön, megelőzhetjük azt kitinszintézis-gátló készítmény használatával, amelyet a rajzáscsúcsban kell kijuttatni.

A májusi cserebogár több helyen, főleg az erdővel határos részeken a gyümölcsfák mellett a szőlőt továbbra is károsítja.

 

A gyümölcsfákat permetezve a szőlőt is permetezzük meg a kártevő ellen, ahol az egyedszám indokolja. A kis hajtások lerágásával kárt tehetnek a szőlőben.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket. Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás.

Néhány levélen megjelentek a peronoszpórára nagyon hasonlító tünetek (kép alább). Ezek a sárgás foltok a levélen azonban nem a peronoszpóra tünetei, hanem a szántóföldi növényeknél - elsősorban a napraforgónál - használt gyomirtó szerek tünetei, amelyek a szél által felkavart por- és homokszemcsék felületén érkeznek a szőlő levelére, majd ott nedvesség – eső - hatására aktíválódnak és folttüneteket okoznak. Ezek a foltok általában citromsárgák és szabályos kör alakúak. Nincs vele teendő, kárt nem okoz.

A meteorológiai állomások által mért adatok  

 04.29 -05.05.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

15,2

14,6

 Iván-völgy

15,1

14,2

 Bati-kereszt      

15,1

13,8

 Kajmád   

14,5

16,2

 Görögszó  

14,9

14,3

 Bátaszék  

15,1

15,2

 Paks  

14,3

16,7

 Bonyhád     

14,4

15,2

 

Csütörtöktől előreláthatólag erős felmelegedés kezdődik. Egyre több napsütésben és egyre kevesebb esőben lehet bízni, de még előfordulnak helyi záporok is. Pénteken várhatóan folytatódik a felmelegedés. Tovább csökken a helyi záporok kialakulásának esélye, de még mindig számítani kell egy-egy délutáni, tavaszi esőre. Hétvégén is változóan napos-felhős idő ígérkezik. Kissé megtorpan a felmelegedés, de enyhe marad az idő. Szombat délutántól kezdetben északon, majd éjjel és vasárnap már előfordulnak esők, záporok, zivatarfoltok. Növényvédelmi munkákat a héten kis körültekintéssel biztonságosan lehet végezni. A következő 7 napban Borvidékünkön 8 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

 

 

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro

cserebogarak és molyok ellen: Karate Zeon 5 CS

lisztharmat ellen: Topas 100 EC, Thiovit Jet

gyomok ellen: Medallon Prémium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább